سیستم های ساخت و ساز خشك

سیستم های ساخت و ساز خشك

سیستم های ساخت و ساز خشك

دسته: فنی و مهندسی

بازدید: 5 بار

فرمت فایل: doc

حجم فایل: 71 کیلوبایت

تعداد صفحات فایل: 80

سیستم های ساخت و ساز خشك

قیمت فایل فقط 16,500 تومان

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود.

پرداخت و دانلود

پیش گفتار مترجم و مؤلف كتاب

در صنعت ساختمان سازی خصوصاً انبوه سازی برای منازل مسكونی كه ضرورت اساسی در هر جامعه ای می باشد و هم چنین برای ساختمان های تجاری ، صنعتی ، بیمارستانها ، مدارس ، دانشگاه ها ، مراكز تفریحی ، مؤسسات و نهادهای دولتی و غیر دولتی یكی از مهم ترین دیدگاه ها در اعماق تفكرات مهندسین معمار ، مهندسین سازه ، كارفرمایان ، انتخاب بهینه از مصالح موجود در بازار می باشد .

از دیدگاه مهندسین معمار و طراح ( Architectural Engineers ) انتخاب مصالح بر اساس زیبائی ، شكل گیری مناسب ، دوام ، سختی و انعطاف پذیری برای اجرای انواع مختلف طرح ها برای دیوارها و سقف ها اهمیت بیشتری دارند .

از دیدگاه مهندسین سازه ( Structural Engineers ) انتخاب مصالح بر اساس وزن ، شكل پذیری ، هماهنگی و سازگاری مناسب با اجزاء سازه ای ، تغییرات كم در اثر تغییرات دما
 ( انقباض  وانبساط ) ، مقاومت در برابر بارهای وارده ، اثرات تخریبی كمتر در زمان سوانح و حوادث غیر مترقبه از قبیل باد ، باران ، سیل ، طوفان و زلزله و غیره اهمیت بیشتری دارند .

از دیدگاه پیمانكاران ( Contractors ) انتخاب مصالح بر اساس طراحی انجام شده توسط مهندسین فوق الاشاره با دقت كافی و بدون تغییرات و خطای كمتر ، نصب سریع و آسان ، نیروی كار كمتر و در نهایت و بطور خلاصه زحمت كمتر و سود بیشتر مد نظر می باشند .

از دیدگاه كارفرمایان ( Client ) انتخاب مصالح بر اساس ایمن بودن ( از نظر مقاومت در برابر آتش سوزی ، رطوبت هوا ، عایق صدا و غیره ) ، اجرای سریع ، تعمیرات راحت و آسان با كمترین پرت و دور ریز مصالح ، هزینة كمتر ، استقامت در طول عمر مفید ساختمان ، اثرات تخریبی كمتر ،
زیبائی ، دوام بیشتر علاوه بر موارد مذكور و موارد دیگری كه رضایت مندی او را تامین نماید اهمیت دارند .

با توجه به پیشرفت تكنولوژی روز در شناخت و تولید مصالح جدید و جهت تامین دیدگاه های مختلف و متعدد، هم اكنون مصالح جدیدی به بازار عرضه می گردد كه یكی از انواع سیستم ساختار خشك می باشد . این نوع مصالح از زمانهای بسیار دور به فرمهای مختلف از قبیل : چوب ، نئوپان ، فیبر ، فرمیكا ، تختة سه لائی ، تختة چند لائی و غیره در صنعت ساختمان سازی استفاده می شده ( بعنوان تزئینات داخلی و جدا كننده ها ) و در حال حاضر نیز منسوخ نگردیده و استفاده از این گونه مصالح هنوز ادامه دارد . بزرگترین عیب این نوع مصالح چوبی قابل اشتعال بودن آنها است از نظر ایمنی ساختمان بسیار حائز اهمیت می باشد . از حدود 55 سال پیش كشورهای اروپائی و امریكائی در این نوع ساختار به یك نوع مصالح تركیبی شامل گچ كه توسط دو ورق مقوائی در پشت و روی آن پوشش شده دست یافتند كه تحولی نوین در این سیستم بوجود آوردند كه علاوه بر پوشش عیب قابل اشتعال بودن به عنوان عایق ضد صدا نیز مورد استفاده قرار می گیرند . به علت محاسن بسیار زیاد سیستم ساختار روكش دار گچی خشك ، در حال حاضر استفاده از این سیستم در منازل مسكونی و ساختمانهای تجاری به حدود 90 % رسیده است .

در كشور ایران نیز این سیستم تحت نام تولیدات كناف ایران كار خود را با سرمایه گذاری مشترك شركت كناف آلمان آغاز و پیشرفت های قابل توجهی در تولید این نوع مصالح كه تأمین كنندة كلیة دیدگاه های اشاره شدة مذكور می باشد را كسب نموده است .

ساختار پانلهای گچی خشك

قبل از انقلاب ساختار گچی خشك كه پس از جنگ جهانی دوم اتفاق افتاد ، روكشهای گچی از جمله مصالح انحصاری برای نازك كاری داخلی منازل مسكونی ، ساختمانهای اداری ، انبارها و انواع مختلف كارهای بنائی بحساب می آمد . در آن زمان ، تعریف دنیا از دیوار خشك ، پوشش دیوارها با نوعی مصالح بود كه احتیاج به نازك كاری نهائی نداشته باشد . این بدان معنی نیست كه پلاستر
( گچ و خاك و سفید كاری یا انواع سیمانكاری یا كلاً روكشهای نهائی نازك كاری ) یك نوع مصالح عالی برای پوشش دیوار نباشد ، بلكه هنوز بعنوان یكی از مصالح متداول مورد استفاده قرار
می گیرد . ولی مشكل این نوع مصالح عبارتند از : استفادة از نیروی كار بیشتر ، كثیف شدن
محوطه ، رطوبت موجود در ملات خیس كه لازم است در زمان كوتاه خشك یا پوشش نهائی مانند نقاشی و كاغذ دیواری و غیره انجام شود . ساختار دیوارهای خشك این گونه مسائل را حل كرده است . در نتیجه از سال 1945 میلادی تا كنون ، در كشورهای پیشرفتة صنعتی ، استفاده از سیستمهای ساختار خشك از 15 % به حدود 90 % در منازل مسكونی و ساختمانهای تجاری كوچك افزایش یافته .

در حال حاضر، معنی ساختار خشك عبارتست از : ' ساختار صفحات روكش دار گچی ' . صفحات روكش دار گچی از نظر بافت جزو خانوادة تولیدات پانلهای تركیبی است ، شامل گچ ( دارای خواص شیمیائی مخصوص با مقاومت مناسب در برابر آتش سوزی ) كه بین دو لایه از ورقهائی مقوائی مخصوص قرار می گیرد ، كه ورق روئی قابل استفاده برای اجرای انواع مختلف پوشش نهائی شامل
( بتونه كاری ، رنگ آمیزی ، كاغذ دیواری و غیره ) ویك ورق قوی بعنوان لایة زیرین استفاده
می شود . لبه های انتهائی در عرض پانلها بصورت چهار گوش بریده می شوند . در صورتیكه
لبه های طولی پانلها معمولاً به شكلها و فرم های خاصی طراحی می شوند ، این كار برای اتصال بهتر قطعات و استفاده از مصالح پركننده در محل اتصال انجام می شود .

صفحات ساختار گچی خشك اغلب بنامهای ، صفحات دیواری، صفحات نازك كاری ، صفحات
سقفی ، و یا در نهایت و در اصطلاح امروزی ساختار گچی دیوارهای خشك معرفی شده اند . البته این نامها با ساختارهای خشك به معنی مصالحی از قبیل پانلهای چوبی ، تختة چند لایه ، نئوپان و صفحات فایبر تفاوت دارد . این تفاوت اساسی بعلت مقاومت بسیار خوب پانلهای گچی در برابر آتش می باشد . این سیستم طوری طراحی شده است تا با پوشش مناسب در درزهای اتصال به یك سیستم یكپارچه تبدیل شود . در این كتاب سعی شده است تا استفاده ، ساختار و مراحل پوشش نهائی صفحات گچی برای منازل مسكونی و ساختمانهای تجاری توضیح داده شود . شكل 1-1 انواع استفاده از این پانلها در ساختمانهای دارای كاربری متفاوت را نشان می دهد .

طریقة ساخت و تولید صفحات روكش دار گچی

مواد اصلی گچ در سنگهای رسوبی به شكل كریستال است كه به عنوان سولفات كلسیم هیدراته شناخته می شود و فرمول شیمیائی آن Caso4, 2H2o می باشد . از هر 100 كیلوگرم وزن گچ تقریباً 46 كیلوگرم دارای تركیبات شیمیائی آب می باشد . این یكی از خواص اصلی مقاومت در برابر آتش می باشد كه یكی از اهداف قابل قبول برای ساختمانها است .

ابتدا سنگ گچ از معدن استخراج می گردد، سپس خردشده ، خشك می شود و در نهایت آسیاب شده و به ذرات خیلی كوچك تبدیل می شود . شكل 1-2 این مراحل را نشان می دهد . بعداً این گچهای خردشده تا 350 درجة فارنهایت ( 177 درجة سانتیگراد ) حرارت داده می شوند ، كه سه چهارم آب داخل گچ تبخیر و این مرحله كلسینه نامیده می شود . كلسیم گچ ( یا نصف هیدراته ) Caso4, 1/2H2o بعنوان یك پایه برای نازك كاری گچی ، صفحات روكش دار گچی و یا دیگر انواع تولیدات گچی استفاده می شود .

كلسیم گچ ، بنام عمومی پلاستر پاریس نامیده می شود ، با آب یا افزودنیهای دیگر بصورت دوغاب درآمده و توسط دستگاههای مخصوص بین لایه های كاغذ ریخته می شود . همچنانكه صفحات بر روی تسمه نقاله حركت می كنند . ( شكل 1-3 ) . سولفات كلسیم مجدداً كریستاله یا هیدراته شده و بشكل اولیة سنگ گچ تبدیل می شود .

قیمت فایل فقط 16,500 تومان

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود.

پرداخت و دانلود

برچسب ها : سیستم های ساخت و ساز خشك , سیستم های ساخت و ساز خشك

نظرات کاربران در مورد این کالا
تا کنون هیچ نظری درباره این کالا ثبت نگردیده است.
ارسال نظر

دسته بندی محصولات

بخش همکاران
بلوک کد اختصاصی